• (32)4226407
  • sekretariat@szkolazycia.rybnik.pl
  • Rybnik ul. Orzepowicka 15a

Żyjemy aktywnie i zdrowo

    Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem OLOGOS i pracownikami rybnickiego sklepu Auchan przygotowaliśmyprojekt „Żyjemy aktywnie i zdrowo”, który zdobył akceptację komisji konkursowej Fundacji Auchan! Otrzymaliśmy 10 tyś. euro! Rozpoczęcie projektu zaplanowano na marzec 2020 r.
Fundacja Auchan wspiera dzieci i młodzież w działaniach, które pozwalają cieszyć się lepszym zdrowiem, być aktywnym, zdrowo się odżywiać i dbać o siebie.

     Projekt skierowany jest przede wszystkim do uczniów Zespołu Szkolno – Rewalidacyjneo Szkoły Życia w Rybniku (ówczesnego Specjalnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rybniku), ale również do uczniów Szkoły Podstawowej nr 31 i podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Rybniku. Ma na celu promocję zdrowego stylu życia – aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu oraz zdrowego odżywiania.
     Projekt zakłada doposażenie placu zabaw istniejącego w Szkole Życia w Rybniku  oraz prowadzenie zajęć z zakresu zdrowego odżywiania w kuchni dydaktycznej dla przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej. Plac zabaw doposażony zostanie w piaskownicę z zadaszeniem, ziemne trampoliny oraz ścieżkę sensoryczną. Pozwoli to na zachęcenie niepełnosprawnych dzieci do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Ponadto korzystanie z trampolin i ścieżki sensorycznej umożliwi dzieciom i młodzieży rozwinięcie sprawności fizycznej.  Przeprowadzenie zajęć kulinarnych pozwoli dzieciom na poznanie zdrowych składników żywności oraz sposobów przygotowywania zdrowych przekąsek i prostych posiłków. Ponadto dzieci uczą się samodzielności i wdrażają do przygotowywania prostych potraw. W czasie tych zajęć uczniowie będą tworzyć swój przepiśnik, opatarzony symbolami AAC, w którym gromadzić będą przepisy na koktajle, czy zdrowe przekąski. W poznawaniu owoców i warzyw dzieci wspierać będą wolontariusze – pracownicy Auchan.
     Zaplanowano szereg  działań  aktywizujących pracowników Auchan, wśród nich: udział w pokazach przygotowywania zdrowych przekąsek, lekcji edukacyjnej na temat sezonowych owoców i warzyw, informowanie o promocjach owoców w sklepie, podsumowanie działań projektowych: impreza integracyjna połączona ze wspólnym przygotowaniem zdrowych przekąsek.
     W ramach działań projektowych zaplanowano również spotkanie rodziców z dietetykiem. Ma ono na celu uświadomienie rodzicom jak ważne są prawidłowe nawyki żywieniowe oraz pozwoli na zaznajomienie ich z możliwościami włączania kolejnych produktów do jadłospisu dziecka.
      Z placu zabaw będą korzystać również uczniowie młodszych klas Szkoły Podstawowej nr 31. Zostaną przeprowadzone zajęcia integracyjne z uczniami z masowej szkoły podstawowej mające uświadomić im jak postrzegają świat ich niepełnosprawni koledzy. Podobne zajęcia zostaną przeprowadzone również dla wolontariuszy i ich rodzin. Powstały w wyniku zajęć projektowych zeszyt z przepisami zostanie wydrukowany i rozprowadzany przez sklep Auchan co będzie miało na celu zachęcanie do przekazywania 1% dla Stowarzyszenia.

 


TRAMPOLINY NAZIEMNE / 09.2020 r. /

Uczennica skacząca na trampolinie naziemnej.

RELACJA I FOTOGALERIA


SPOTKANIE KULINARNE / 16.08.2020 r. /

Uczniowie wraz z nauczycielem i wolontariuszem podczas przygotowania posiłku.

RELACJA I FOTOGALERIA


URODZINY MARCHEWKI / 06.10.2020 r. /

Uczestnicy zajęć projektowych podziwiający swoją pracę plastyczną.

RELACJA I FOTOGALERIA


BOŻONARODZENIOWE ZAJĘCIA / 14.12.2020 r. /

RELACJA I FOTOGALERIA


ŚCIEŻKA SENSORYCZNA / 07.2021 r. /

Uczennica pokonująca z asekuracją nauczycielki ścieżkę sensoryczna.

RELACJA I FOTOGALERIA

Skip to content