• (32)4226407
  • sekretariat@szkolazycia.rybnik.pl
  • Rybnik ul. Orzepowicka 15a

Dogoterapia

Pies teraputa oraz uczennica podczas ćwiczenia terapeutycznego oraz napis dogoterapia.

Kynoterapia (dogoterapia) – to system ćwiczeń i zabaw z psem wspomagający stymulację rozwoju oraz rehabilitację ruchową oraz umysłową dzieci dotkniętych m.in.: autyzmem, porażeniem mózgowym, niepełnosprawnością intelektualną, niedowładem kończyn oraz innymi niepełnosprawnościami. Poprzez terapię kontaktową, czyli zabawy, przytulanie i głaskanie psa, osoby dotknięte niepełnosprawnością szybciej i dokładniej próbują wykonać ćwiczenia. Rozluźnieni, w bezstresowej zabawie zapominają o swoich problemach, a dla cierpliwie czekającego psa chętniej doprowadzają zadanie do końca. Terapia tego rodzaju jest jedną z dziedzin zooterapii.

Należy pamiętać, że pies :
– zawsze akceptuje,
– nigdy nie zabrania,
– nigdy nie ocenia.

Zajęcia z terapii z psem mogą przyjmować trzy formy:
SPOTKANIE Z PSEM – podczas tych zajęć, najczęściej grupowych uczestnicy mogą obcować z psem. Zajęcia te mają formę ukierunkowanej przez kynoterapeutę zabawy w czasie, której uczestnicy poznają mowę ciała psa i zachowania się w stosunku do psa oraz prawidłowego kontaktu z psem.
EDUKACJA Z PSEM – zajęcia mają charakter edukacyjny. Wprowadza się ćwiczenia i zabawy mające na celu usprawnianie sfery intelektualnej i poznawczej.
TERAPIA Z PSEM – jest to zestaw ćwiczeń ukierunkowanych na konkretny, zaplanowany cel, z zakresu kompleksowej rehabilitacji.

Celem kynoterapii jest:
– przełamywanie bariery lęku przed kontaktem z psem,
– akceptowanie psa w bliskim otoczeniu,
– kształtowanie pozytywnych emocji dziecka,
– pobudzanie wielozmysłowe,
– koncentracja uwagi,
– podejmowanie różnych form działań ruchowych w obecności psa i w kontakcie z nim,
– rozwijanie mowy biernej i czynnej,
– relaksacja w obecności psa.

Przeciwwskazania do prowadzenia zajęć kyno/dogoterapii:
– alergia na psa,
– otwarte rany,
– choroby skóry,
– choroby infekcyjne,
– pasożyty,
– podwyższona temperatura.
(przed rozpoczęciem zajęć każdy rodzic/opiekun prawny otrzymuje do podpisania zgodę na udział dziecka w zajęciach).

Pies, który uczestniczy w terapii jest pod stałą kontrolą weterynaryjną i musi mieć aktualną książeczkę zdrowia dotyczącą szczepień oraz odrobaczania (wykonuje się je raz na trzy miesiące).

W naszej szkole z zajęć kyno/dogoterapii korzystają nasi najmłodsi wychowankowie grup przedszkolnych oraz uczniowie grup rewalidacyjno – wychowawczych, którzy maja możliwość spotykanie się wykwalifikowanym oligofrenopedagogiem/ kynoterapeutą i wyszkolonymi pod tym kontem psami. Zajęcia SP – czyli spotkanie z psem, mają za zadanie dostarczyć uczestnikom pozytywnego ładunku emocjonalnego, satysfakcji z obcowania z psem, przełamać lęki w kontaktach z otoczeniem, stymulować rozwój zmysłów i postrzegania. Zajęcia te pozwalają oderwać się od otaczającej ich rzeczywistości.

Źródło: www.kynoterapia.eu

Przygotowała: mgr Monika Karkowska – Kościcka

Skip to content