Korekcja wad postawy

Korekcja wad postawy nierozerwalnie połączona jest z fizjoterapią, która ma za zadanie eliminowanie nieprawidłowego stylu i trybu życia oraz przywracanie prawidłowej postawy ciała. Głównym zadaniem korekcji wad postawy jest leczenie ruchem (kinezyterapia) przez zastosowanie odpowiednio dobranych zestawów ćwiczeń o działaniu ogólnoustrojowym, podnoszącym ogólną wydolność organizmu oraz jego sprawność fizyczną.

Terapia obejmuje wiele ćwiczeń specjalistycznych działających miejscowo – odcinkowo np.:

•  rozluźniających napięcie lub przykurcz mięśni,
  • zwiększających siłę mięśni ich sprężystość oraz elastyczność,
  • zwiększających zakres ruchomości w stawach.

Cele gimnastyki korekcyjnej:

• kształtowanie nawyku prawidłowej postawy ciała,
  • korekcja występujących wad postawy oraz zapobieganie ich pogłębianiu,
  • wzmocnienie mięśni posturalnych, mięśni brzucha i grzbietu,
  • podniesienie ogólnej sprawności i wydolności uczniów,
  • profilaktyka otyłości.

Terapia prowadzona jest indywidualnie, poprzedzona obserwacją, analizą oraz badaniem postawy ciała i narządu ruchu.
Zajęcia prowadzone są przy użyciu sprzętu – kombinezonu DUNAG, różnych przyrządów, przyborów np. drabinek, piłek do fizjoterapii, faktur do korygowania płaskostopia, woreczków, obciążników, taśm Thera-Band i wielu innych.

Najczęstsze wady postawy:

• skrzywienie boczne kręgosłupa – skoliozy,
  • plecy okrągłe, płaskie, wklęsłe, okrągło-wklęsłe,
  • kolana szpotawe, koślawe,
  • stopy płaskie, płasko-koślawe, końsko-szpotawe,
  • klatka piersiowa kurza, lejkowata.

Korekcja wad postawy zalecania jest także dla uczniów z obniżonym napięciem mięśniowym w celu wzmocnienia gorsetu mięśniowego oraz dla uczniów z nadmierną męczliwością, aby zwiększyć wytrzymałość i wydolność organizmu.

Opracowały: mgr Agnieszka Mika, mgr Magdalena Sobik