Rybnickie obchody Dnia Świadomości Autyzmu 2024 – podsumowanie

Podsumowanie rybnickich obchodów Dnia Świadomości Autyzmu, które miały miejsce dnia  10 kwietnia 2024 r. –  z małą dozą ich historii…
Zapraszamy także do przekrojowej fotorelacji z przebiegu wszystkich tegorocznych działań na naszym profilu facebookowym. Autorom zdjęć – Małgorzacie Dudek oraz Wacławowi Troszce serdecznie dziękujemy!
Tegoroczne obchody Dnia Świadomości Autyzmu były trzecimi z kolei organizowanymi przez naszą placówkę o zasięgu miejskim.
W 2022 r. zainaugurowane były niebieskim spacerem przez centrum miasta – uczestniczyli w nim uczniowie, podopieczni wraz z rodzicami oraz pracownicy Szkoły Życia w Rybniku (we wcześniejszych latach organizowaliśmy „niebieskie spacery” w naszej dzielnicy Maroko – Nowiny).
Rok później – w 2023 r., we współpracy z Muzeum im.o.Emila Drobnego w Rybniku i Edukatorium Juliusz w Rybniku, obchody poszerzone zostały o konkurs plastyczny, warsztaty i konferencję edukacyjną. Bardzo duże zainteresowanie tematyką i wszystkimi formami proponowanych działań zmobilizowało nas do poszerzenia skali działań w tym roku.
Razem ze współorganizatorami przygotowaliśmy szeroką ofertę warsztatową, konkurs plastyczny, konferencję dotycząca autyzmu i niebieski spacer. Bardzo cieszymy się, że w tym roku do naszej akcji dołączyli partnerzy tj. Młodzieżowa Rada Miasta Rybnika i Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku
W całości uroczystości wzięło udział około 1000 osób – dzieci i młodzieży z ponad 20 miejskich placówek oświatowych i innych instytucji wraz z nauczycielami, terapeutami i rodzicami.
Na konkurs plastyczny nadesłano 50 prac, a w konferencji wzięło udział 60 osób. Najliczniejszy był niebieski spacer przez centrum miasta. Wystawa nadesłanych prac udostępniona jest do końca kwietnia w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku.
Jesteśmy przekonani, że dzień przyczynił się do zwiększenia świadomości społecznej i refleksji nad funkcjonowaniem osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin.
Dziękujemy wszystkim za przygotowanie akcji, prowadzenia poszczególnych jej części oraz udział w działaniach.
Do zobaczenia w przyszłym roku!
Dziękujemy serdecznie naszym patronim medialnym:
za promowanie i dokumentowanie naszej akcji wśród lokalnej społeczności!
Tekst: Agnieszka Antosz,  przygotowanie relacji: Magdalena Kasprzak, zdjęcia: Małgorzata Dudek, Wacław Troszka, ZS-R Szkoła Życia w Rybniku