Rehabiltacja w kombinezonach Dunag w naszej placówce!

Zyskujemy nowy sprzęt oraz nowe możliwości terapeutyczne dla naszych podopiecznych dzięki Kombinezonom Dunag wraz z kabiną do pionizacji UGUL oraz siedziskiem dynamicznym.

Dzięki zaangażowaniu naszej Rady Rodziców i wsparciu finansowemu jakiego udzieliła nam Fundacja Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej w Jastrzębiu Zdroju, posiadamy w szkole specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny wykorzystywany do poprawy sprawności ruchowej naszych podopiecznych.

Kombinezon Dunag 02 jest to dynamiczna orteza, która obciąża ciało dziecka siłami podobnymi do sił grawitacji. W składa jej wchodzą: spodenki, kamizelka i nakolanniki. Wszystkie te części są wzajemnie połączone poprzez system elastycznych naciągów. Jest to niezwykle efektywne narzędzie terapeutyczne, które dodatkowo, w połączeniu z innymi metodami pracy lub innymi przyrządami takimi jak: siedzisko dynamiczne, pionizator, podwieszenie w systemie UGUL, daje nam dużo pozytywnych efektów terapeutycznych.
Metoda służy do zwalczania negatywnych efektów braku ruchu, obniżonej siły mięśniowej i sprawności fizycznej. Powstała jako alternatywa do innych mniej efektywnych metod terapii. Jednym z głównych podstaw tej metody jest teoria rozwoju i treningu siły oraz powysiłkowych zmian fizjologicznych i morfo- funkcjonalnych: organizm niepełnosprawnego dziecka jest podczas ćwiczeń traktowany jak pełnosprawna osoba. Metoda Dunag 02 jest nowoczesną metodą ćwiczeń w fizjoterapii wykorzystującą wiedzę z zakresu fizjologii treningu i fizjologii wysiłku sportowego.

Cele rehabilitacji w kombinezonie Dunag:
• normalizacja tonusu mięśniowego dziecka,
• zwiększenie aktywnego zakresu ruchowego,
• zwiększenie siły oraz wytrzymałości,
• stymulacja prawidłowych wzorców ruchowych,
• zwiększenie i polepszenie kontroli nad wzmocnionymi mięśniami pozwalające dziecku na polepszenie funkcji i osiągnięcie niezależności ruchowej.

Kombinezony Dunag mają zastosowanie w terapii dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

Wskazania do zastosowania ortezy Dunag to, między innymi:
• zaburzenia ruchowe pochodzenia OUN,
• opóźnienie rozwoju motorycznego,
• hipotonia posturalna,
• przepuklina oponowo – rdzeniowa,
• zespoły genetyczne.

Efekty używania kombinezonu to, między innymi:
• poprawa propriocepcji,
• redukcja patologiczne odruchów,
• poprawa postawy ciała oraz wzorców ruchowych,
• poprawa stabilizacji centralnej,
• korekcja ustawienia elementów ciała,
• stymulacja mózgu – poprawa pracy CUN.

Tekst: mgr Angieszka Antosz, mgr Agnieszka Bieniak, zdjęcia: ZS-R Szkoła Życia w Rybniku