Niebieska moc w kształcie puzzli, czyli nasze obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu

W piątek 9 kwietnia 2021 r. odchodziliśmy w naszym zespole Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – święto, które przypada 2 kwietnia, ale ze względu na przerwę wielkanocną zostało u nas odłożone w czasie. Tego dnia niebieski kolor zdominował naszą placówkę, staliśmy się częścią kampanii społecznej „Polska na niebiesko”.
Ze względu na ograniczenia pandemiczne, „niebieskie święto” miało charakter kameralny. Przygotowaliśmy prezentację interaktywną „Oswajamy autyzm”, która miała na celu wspólną zabawę, ale także zasygnalizowanie istotnych problemów związanych z codziennym funkcjonowaniem osób ze spektrum autyzmu.
Symbolem autyzmu są dwa złączone ze sobą puzzle. Uczniowie naszej szkoły stworzyli obraz z niebieskich puzzli, na którym każdy element jest inny i stanowi charakterystykę danej klasy.
    „Dlaczego puzzle i dlaczego kolor niebieski? Ponieważ jest on uznawany za najgłębszy z kolorów, rozpływający się w nieskończoności horyzontu. Jako barwa najczystsza i najzimniejsza zarazem staje się najbardziej odrealnioną ze wszystkich barw. Puzzle, bo….świat osób z autyzmem jest jak gigantyczna układanka, taka bez podpowiedzi. Do końca życia będą układać poszczególne elementy. Z czasem pojawi się jakiś większy fragment, czasem coś wskoczy nie tam gdzie powinno i zaburzy dotychczasową pracę. Osoby z autyzmem zawsze podejmą kolejną próbę – one też chcą zobaczyć całość.”
Podsumowując ten jakże ważny dla naszej placówki dzień odbyliśmy „niebieski spacer” po najbliższej okolicy szkoły, w którym towarzyszyły nam niebieskie balony i okolicznościowe transparenty. Zachowując wszelkie rygory związane z obostrzeniami, spacerowaliśmy małymi grupami klasowymi. Takimi, w których spotykamy sią na co dzień, w szkole.

Tekst: Ilona Kobus, zdjęcia:  ZS-R Szkoła Życia w Rybniku

Zapraszamy do obszernej fotogalerii z wydarzenia na naszym profilu facebookowym TUTAJ oraz do galerii prezentującej „Niebieskie puzzle” TUTAJ.