Relacja z obchodów Dnia Świadomości Autyzmu 2023 organizowanych przez naszą placówkę

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu przypada na całym świecie 2-go kwietnia.
Tegoroczne obchody w Rybniku odbyły się dzień później – dnia 3 kwietnia 2023 r. Szkoła Życia w Rybniku, wspólnie z Muzeum im.o.Emila Drobnego w Rybniku i Edukatorium Juliusz w Rybniku, zorganizowała aktywności dla różnych grup odbiorców. Uczniowie i podopieczni szkół i placówek rybnickich, razem ze swoimi nauczycielami i rodzicami mieli możliwość wzięcia udziału w Niebieskim Spacerze, który jako wyraz solidarności z osobami ze spektrum autyzmu, zgromadził ponad 500 osób. Spacer zakończyły zabawy integracyjne na płycie rynku, prowadzone przez nauczycieli Szkoły Życia. W spacerze wzięli udział między innymi: Prezydent Wojciech Świerkosz, dyrektor Muzeum Bogdan Kloch, kustosz Muzeum Anna Rogus.
Kontynuacją obchodów była wizyta w Muzeum ok. 170 osób uczestniczących w spacerze na wystawie prac, które wzięły udział w konkursie pt.: ,,Pomaluj świat na Niebiesko”. Zarówno konkurs, jak i wystawę zorganizowało rybnickie muzeum. Wystawa dostępna jest do końca tygodnia – zapraszam do obejrzenia. Swój sukces w konkursie mogą świętować również nasi podopieczni ORW, którzy otrzymali wyróżnienie. Są to: Patrycja Głodek i Adrian Herman. Gratulujemy!
Kolejnym etapem obchodów były warsztaty integrujące uczniów kilku szkół podstawowych i uczniów naszej placówki. Dzieci miały możliwość doświadczyć obejrzeć wystawy tematyczne Edukatorium, przygotować słodycze bez cukru, skorzystać z warsztatów muzycznych, sensorycznych i sportowych, których głównym założeniem było zrozumieć sposób odczuwania i odbierania świata przez osoby z autyzmem. Warsztaty poprowadzili nauczyciele Szkoły Życia. Atmosfera zabawy sprzyjała nawiązywaniu naturalnych kontaktów i budziła sympatię do siebie nawzajem. Na zakończenie uczestnicy warsztatów korzystali z fotobudki robiąc sobie pamiątkowe zdjęcia.
Popołudnie w Edukatorium dedykowane było dla nauczycieli, terapeutów, rodziców i wszystkich, którzy chcieli wzbogacić swoją wiedzę na temat stosowanej analizy zachowania i zbilansowanej diety osób z autyzmem. Tematom tym była poświęcona konferencja, którą zorganizowało Edukatorium Juliusz. W konferencji brało udział 70 osób. Prelegentki: Beata Ignaczewska i Aleksandra Pol oraz uczestników, przywitali Dyrektor obiektu Wojciech Dominiak i Prezydent Rybnika Piotr Masłowski. Obydwu prelegentkom udało się zaciekawić uczestników oraz rzeczowo i konkretnie odpowiedzieć na zadane przez uczestników pytania. Całości obchodów towarzyszył entuzjazm wspólnego spotkania, za który bardzo dziękuję nauczycielom i pracownikom Szkoły Życia przygotowującym obchody oraz wszystkim biorącym udział w spacerze grupom. Uważam uroczystość za udaną, natomiast inicjatywę szerzenia wiedzy i tolerancji do osób z autyzmem za bardzo potrzebną.
Tekst: Agnieszka Antosz – Dyrektor ZS-R Szkoła Życia w Rybniku, zdjęcia Karolina Kozar, Szkoła Życia w Rybniku
Zapraszamy do obszernych fotogalerii z wydarzenia TUTAJ oraz TUTAJ.