Relacja z Finału VII Rybickich Dni Integracji współorganizowanych w tym roku przez naszą placówkę!

Dnia 17 maja 2024 r. na rybnickim Kampusie, w ramach finału tegorocznej edycji RDI miał miejsce piknik który poprzedziła uroczysta Masza Święta w rybnickiej Bazylice oraz korowód ulicami naszego miasta!
Dzieci, młodzież, dorośli z niepełnosprawnościami, ich rodziny, przyjaciele oraz placówki, instytucje, organizacje wspierające, współpracujące, zaprzyjaźnione z osobami z niepełnosprawnościami z rejonu naszego miasta – to główni i najważniejsi Uczestnicy tego wydarzenia!
Tradycją jest, że Rybnickie Dni Integracji poprzedza wspólna Msza Święta uczestników wydarzenia. Także i tego dnia w Bazylice Mniejszej w Rybniku miała miejsce uroczysta Msza Św. w intencji osób z niepełnosprawnościami, ich Rodzin, przyjaciół oraz placówek i instytucji związanych z pracą na rzecz Tych Osób.
Mszy świętej przewodniczył ksiądz Marek Bernacki – proboszcz bazyliki, w koncelebrze z ks. Janem Sopotem – proboszczem Parafii Św. Jadwigi na Nowinach. W funkcji posługujących do Mszy Św. wzięli udział ministranci naszej placówki oraz z Zespołu Szkół nr 6 w Rybniku.
W trakcie ofiarowania natomiast, swój udział mieli uczniowie ze Szkoły Podstawowej Specjalnej z Oddziałami Przedszkolnymi Nr 7 w Rybniku. Oprawę wokalno – instrumentalną zawdzięczamy Zespołowi Wokalnemu z Gminy Jejkowice pod przewodnictwem pani Żanety Wojaczek. Nad wszystkim czuwali nasi katecheci pani Iwona Jonderko oraz Tomasz Ganobis.
Dziękujemy w tym miejscu Wszystkim sterczenie za uświetnienie i pomoc w realizacji tegorocznego wydarzenia!!
Tuż po uroczystej Mszy Św. uczestnicy RDI mieli okazję zrobić wspólne pamiątkowe zdjęcie na Placu Św. .Jana Pawła II. Następnie pięknym korowodem ruszyli deptakiem na rybnicki Kampus, gdzie czekało na nich szereg atrakcji w ramach pikniku. W integracyjnym korowodzie nie zabrakło wielu zaproszonych gości, także z Urzędu Miasta Rybnika z Zastępcą Prezydenta Miasta Rybnika Panem Arkadiuszem Marcolem na czele!
Przemarsz uświetnili: Miejska Orkiestra Dęta pod dyrygenturą pana Adama Barona oraz Mażoretki, pod kierownictwem Michaliny Newe. Dziękujemy serdecznie!
Piknik rozpoczął występ wspomnianych Mażoretek i Miejskiej Orkiestry Dętej.
Następnie głos zabrał Zastępca Prezydenta Miasta Rybnika Pan Wojciech Kiljańczyk. Po słowach wstępu i powitania miało miejsce podziękowanie i wręczenie symbolicznej statuetki serca na ręce przedstawiciela Urzędu naszego miasta z rąk Dyrektor ZS-R Szkoły Życia w Rybniku Pani Agnieszki Antosz oraz Prezesa i Stowarzyszenia OLGOS w Rybniku Pana Jarosława Tobiasza i Wice Prezesa zarządu OLIGOS Pana Marka Medaliona. Należy dodać, że komitet organizacyjny wydarzania wspierała także, obecna podczas wydarzenia, Wice Dyrektor ZS-R Szkoły Życia Pani Martyna Płonowska – Troszka.
Imprezę prowadziła niezwykle przyjazna nam konferansjerka Pani Monika Sokołowska.
W ramach pikniku miało miejsce szereg różnorakich punktów programu:
Artystyczne występy dzieci, młodzieży oraz dorosłych spośród zaproszonych placówek i instytucji – ogromne brawa dla wszystkich Artystów!
Niecodzienny, rewelacyjny spektakl „Łowca na tropie owadów” w wykonaniu Teatru Sztuka Ciała, dziękujemy serdecznie!
– fotobudka
– zabawy z kalunami , mega banki, zabawy na dmuchańcach,  aktywności i tory sensomotoryczne, trenażery rowerowe, piłka nożna w atrakcyjnych formach
– nauka podstaw baseballu wraz z zawodnikami KS Silesia – dziękujemy!!!
– pokaz służb mundurowych,
– pokaz musztry w wykonaniu uczniów ZDZ – Zespół Szkół w Rybniku
–  studio urody – – fryzur, tatuażu i malowania twarzy,
– aktywności plastyczne, rękodzieło
– atrakcje parku sensorycznego na kampusie…
Ponadto na uczestników wydarzenia czekał poczęstunek w formie smakowych lemoniad, pysznych sezonowych owoców oraz popcornu
Należy wspomnieć, że organizację wydarzenia wspomagali, poza pracownikami współorganizatorów, liczni wolontariusze z:
Ochotniczego Hufca Pracy w Rybniku
Zespołu Szkół Ekonomiczno – Usługowych z Rybika
Zespołu Szkół Urszulańskich w Rybniku
Szkoły Podstawowej nr 6 z ZS-P nr 9 w Rybniku
Dziękujemy serdecznie!
i wiele grup z rybnickich przedszkoli i szkół!
Dziękujemy serdecznie za obecność i wspólną zabawę!
Nad bezpieczeństwem uczestników czuwał:
Rybnicki Sztab Ratownictwa oraz firma Szkol-Med z paniami Barbarą Dzieżok i Beatą Szutką na czele – Dziękujemy serdecznie!
Dziękujemy także za dbanie o bezpieczeństwo w trakcie przemarszu oraz udostepnienie do obejrzenia wyposażenia radiowozu Miejskiej Komendzie Policji w Rybniku!
Dziękujemy także Ochotniczej Straży Pożarnej z Rybnika – Popielowa za udostepnienie wozu strażackiego „zwiedzającym”!
Dziękujemy serdecznie:
Firmie RKW Wojciech Kłaczek – za udostepnienie i obsługę zabawek dmuchanych!!!
oraz Firmie Bonart za zasponsorowanie wody dla uczestników wydarzenia!
Warto dodać, że imprezie towarzyszyła wystawa zdjęć z realizacji szeregu Integracyjnych , które w tym roku poprzedziły finał RDI
Tekst, zdjęcia: Magdalena Kasprzak