Wycieczka Górki Wielkie 03-06.10 2023 r.

W dniach 03 – 06 października 2023 r. ekipa naszych uczniów i  podopiecznych wraz z opiekunami wyjechała na wycieczkę do Górek Wielkich w Beskidzie Śląskim. Chociaż docelowa miejscowość, jak i Ośrodek  Sportowo – Rekreacyjny Sangos, są już dobrze znane sporej części naszym podopiecznym, to tym razem uczestnicy mieli okazję zwiedzić sporo nowych okolicznych miejsc. Przyczyniła się  do tego dotacja z projektu  Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”
W programie wycieczki znalazły się następujące punkty:

• Muzeum Ognia w Żorach, gdzie zwiedzający poznali w skrócie historię i właściwości ognia, wzięli udział w warsztatach wykonania magnesów symbolu Żor jakim jest Żorek,
  • Skansen w Ochabach – Tradycyjna Zagroda Rolna, tam uczestnicy zwidzieli skansen, wzięli udział w „wykopkach”, a sporą atrakcją była przejażdżka na wozach za ciągnikiem po okolicznych polach,
  • Chlebowa Chata w Górkach Wielkichtu na czele zajęcia  i warsztaty dotyczące wypieku chleba, ciekawy wykład dotyczący pszczół i możliwość obserwacji i karmienia domowych zwierzątek,
  • Kozia Zagroda w Brennej z warsztatami  wyrobu oscypków oraz atrakcyjnymi zającami na temat instrumentów muzycznych górali, a także karmienie i pielęgnacja kóz,
  •  Wizyta w Wiśle przejażdżka ciuchcią i związanie Wisły z jej perspektywy , spacer w okolicy centrum miasta (tu dla chętnych zakupy pamiątek i wizyta w cukierni),
  • Centrum Edukacji Ekologicznej w Wiśleudział w wykładzie,  i zajęcia dotyczących pszczół, miodu oraz warsztaty wyrobu świec z wosku pszczelego, spacer w parku CEE,
  • Zameczek Prezydenta RP w Wiśle zwiedzanie wnętrza zamku oraz pobliskiego kościółka z przewodnikiem.

Nie zabrakło  oczywiście czasu na spacery po okolicy Górek Wielkich, zabawy i aktywności ruchowe na miejscowym placu zabaw i siłowni pod chmurką oraz wspólnie spędzony czas w Ośrodku Snagos, między innymi na wspólnej zabawie i pieczeniu kiełbasek przy ognisku.
Na uwagę zasługuje fakt, że w wycieczce wzięła udział  spora grupa dzieci, które w tego typu wyjeździe uczestniczyły po raz pierwszy. Zarówno dla nich, jaki ich opiekunów, było to spore wyzwanie, któremu wszyscy sprostali i w tym miejscu ogromne brawa dla całej ekipy!

Dziękujemy także właścicielom i obsłudze ośrodka Sangos za kolejne niezwykle przyjazne naszym podopiecznym przyjęcie Ich, za przepyszne jedzonko i super atmosferę!

Wycieczkę zorganizowała, po raz kolejny,  pani Iwona Bartoniek – serdecznie dziękujemy za stworzenie możliwości naszym uczniom, nie tylko do zwiedzania naszego regionu, ale przede wszystkim do kształtowania, rozwijania ich samodzielności!

Pełne fotorelacje z wyjazdu znajdują się na naszym profilu facebookowym.

Tekst, zdjęcia: Magdalena Kasprzak